تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


ذوالقدر:

طرح آموزش قبل از ازدواج، آزمونی برای تشخیص صلاحیت زوجین


کمبود مهارت‌های زندگی مشترک علت اصلی طلاق‌ است
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از تدوین طرح آموزش قبل از ازدواج برای کسب مهارت‌های زندگی مشترک در کمیته زنان و خانواده خبرداد.
 
سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با افزایش آمار طلاق در جامعه طی 10 سال اخیر گفت: کمیته زن و خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در حال تدوین طرحی برای کاهش آمار طلاق در جامعه است. در این طرح زوجین موظف می‌شوند قبل از ازدواج  دوره آموز‌شی حداقل به میزان 6 ساعت برای کسب مهارت‌های اجتماعی، اخلاقی، سلامتی طی کنند.

کمبود مهارت‌های زندگی مشترک علت اصلی طلاق‌ است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، کمبود مهارت‌های زندگی مشترک را علت اصلی طلاق‌ دانست و افزود: طرح آموزش مهارت‌های زندگی قبل از ازدواج آمار طلاق را کاهش می‌دهد چرا که زوجین برای شناخت بهتر و کسب مهارت‌های لازم، آموزش می‌بینند و بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی گواهی مشخصی دریافت می‌کنند.

طرح آموزش قبل از ازدواج، آزمونی برای تشخیص صلاحیت زوجین 

ذوالقدر اظهار کرد: طرح آموزش قبل از ازدواج می‌تواند فرصت، زمان و دانش کافی برای ازدواج را فراهم کند از طرفی صلاحیت کودکانی که در سنین پایین مجبور به ازدواج می‌شوند توسط اساتید مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت عدم صلاحیت دوره‌های آموزشی آن‌ها تمدید و یا برای کسب مهارت زندگی مشترک دوره‌های آموزشی بیشتری در نظر گرفته می‌شود و در صورت عدم کسب شرایط لازم از ازدواج آن‌ها ممانعت به عمل می‌آید. همچنین ثبت نکاح دائم در دفاتر ازدواج منوط به ارائه گواهی گذراندن این دوره‌های آموزشی  می‌شود و  دفاتر ثبت ازدواج موظف می‌شوند از ثبت ازدواج‌هایی که فاقد گواهی مذکور هستند خودداری کنند.

باید از ظرفیت سمن‌ها برای کاهش طلاق در جامعه استفاده کرد

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به ظرفیت های مردمی و سمن‌ها در حوزه کاهش طلاق در جامعه تصریح کرد: استفاده از ظرفیت سازمان‎های مردم نهاد کمک‌ بسیار زیادی در کاهش آمار طلاق می‌کند. جمعیت امام علی(ع) به عنوان یکی از انجمن‌های مردم نهاد و فعال در حوزه ازدواج و طلاق عملکرد بسیار خوبی بخصوص در استان‌های محروم داشته است. سمن‌ها می‌توانند با دریافت مجوز از وزارت کشور این آموزش‌ها را به مردم ارائه کنند.بدون شک حضور سازمان‌های مردم نهاد در پایین‌آوردن آسیب‌های اجتماعی بویژه طلاق موثر است.

صدا و سیما برای تقویت بنیان خانواده سازمان‌یافته تر عمل کند

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به عملکرد فرهنگی سازمان صدا و سیما در مباحث زنان و خانواده خاطر نشان کرد: سازمان صدا و سیما در برنامه ششم توسعه موظف شد بدون دریافت هزینه برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در جهت تقویت بنیان خانواده و آموزش‌های قبل از ازدواج که زوجین برای شروع زندگی به آن نیاز دارند پخش کند. در این راستا عملکرد صادا و سیما تاکنون مثبت بوده اما متاسفانه سازمان‌یافته و منظم نیست و بهتر است برای تاثیر بیشتر در یک چهارچوب منظم، سازمان‌یافته و با عنوان کاملاً مشخص در این راستا گام بردارد.

كد خبر:42424
منبع خبر:خانه ملت
تاريخ خبر:1397/07/09