تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


الازهر: خشونت علیه زنان، حرام است


الازهر خواستار وضع قوانین ضد خشونت برای مجازات مجرمان شد
الازهردر بیانیه‌ای، بر ضرورت حرام و مجرمانه دانستن خشونت جنسی علیه زنان منتشر کرده که می‌توان آن را نقطه عطفی در تلاش‌ برای توقف بدرفتاری علیه زنان به شمار آورد. به گزارش ایکنا به نقل از میدل ایست آی؛ الازهر که نفوذ زیادی بر مسلمانان مصر دارد و بیشتر امامان جماعت این کشور را تربیت می‌کند، این بار از فیسبوک و توئیتر استفاده کرده تا با شیوه‌ای تازه، خشونت علیه زنان را محکوم کند.

در بیانیه‌‌ای که از سوی این نهاد عالی دینی منتشر شده آمده است: الازهر اعلام می‌کند که خشونت علیه زنان باید در هر شرایط و مکانی جرم انگاشته شود. مقصر دانستن زنان به دلیل پوشش یا رفتارشان در وقوع خشونت جنسی، طرز فکر نادرستی است. خشونت جنسی به معنی حمله به حریم شخصی زنان و نیز شخصیت و آزادی آنان است. این پدیده همچنین باعث از بین رفتن احساس امنیت می‌شود.

الازهر خواستار وضع قوانین ضد خشونت برای مجازات مجرمان شد و از سازمان‌های غیر دولتی و گروه‌های فعال مدنی خواست تا آگاهی عمومی درباره آسیب‌های خشونت جنسی را بالا ببرند. در توئیت الازهر آمده است: خشونت جنسی شرعا حرام و رفتاری مطلقا محکوم و غیر قابل توجیه است.

در سال ۲۰۱۴ در مصر قانونی به تصویب رسید که بر اساس آن، مجازات خشونت جنسی علیه زنان ۵ سال زندان است؛ اما به گفته دیدبان حقوق بشر، این قانون در موارد بسیار اندکی به اجرا درآمده است.

اوایل سال جاری گروه‌های حقوق بشری در بیانیه‌ای اعلام کردند: زنان پلیس از سال ۲۰۱۳ مبارزه ضد خشونت علیه زنان را آغاز کردند و این امر در اماکن عمومی و بویژه در تعطیلات شلوغ نمایان‌تر بوده است اما مجرمان، در موارد اندکی مجازات شدند.
در ماه جولای، یک گردشگر لبنانی به خاطر اینکه در ویدئویی که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذارده بود از تعرض به خود در مصر شکایت کرده بود در این کشور زندانی شد.

از آنجا که دولت مصر، آشکارا زنانی که قربانی خشونت بوده اند را مجازات کرده و تقریبا هیچ کاری برای مجازات مجرمان انجام نداده است، حکم الازهر که خشونت خیابانی را گناه و غیر قابل توجیه می‌داند، اهمیت فراوانی دارد.

بنا بر گزارشی که بنیاد تامسون رویترز (Thomson Reuters Foundation) سال قبل منتشر کرد، قاهره  خطرناک ترین کلانشهر جهان برای زنان خوانده شده است. کارشناسان حقوق زنان می‌گویند پس از قیام سال ۲۰۱۱ که با هدف تغییرات اجتماعی در مصر انجام شد، موارد خشونت علیه زنان در قاهره افزایش یافته است.

سال گذشته دیده بان مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی وابسته به الازهر مصر از راه اندازی پویش مردمی با عنوان «تو ملکه هستی» با هدف تاکید بر اهمیت نقش زنان در اسلام و جایگاه آنها در دین مبین خبر داد.این پویش از طریق شبکه‌های اجتماعی و با رویکرد تصحیح مفاهیم، عادات، رسوم‌های غلط در راستای جلوگیری از ظلم به زنان و به رسمیت شناختن حقوق آنها آغاز به کار کرد.

این مرکز با تاکید بر حمایت از زنان و پرهیز از اهانت به آنها خاطر نشان کرد: پیامبر اکرم(ص) فرمودند که تنها افراد کریم به زنان احترام گذاشته و افراد پست نسبت به زنان بدرفتاری می‌کنند.

كد خبر:42420
منبع خبر:ایکنا
تاريخ خبر:1397/07/07