تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


شعار هفته ملی کودک انتخاب شد


قرار است اهمیت دوران کودکی و نقش آن در شکل‌گیری شخصیت کودکان برجسته شود

«آینده را باید ساخت»؛ شعاری است که دست‌اندرکاران برگزاری هفته ملی کودک در سال ۱۳۹۷ برای پاسداشت این رویداد ملی در ایران برگزیده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از  روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، چند سالی است که هفته ملی کودک با محوریت کانون به صورت منسجم و با همکاری و مشارکت بیش‌تر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی، غیردولتی و سازمان‌های مردم‌ نهاد مرتبط با این حوزه، برنامه‌ریزی و در نیمه مهر ماه هر سال در سراسر کشور برگزار می‌شود.

امسال با برگزاری نشست‌های مختلف در تهران نمایندگان عالی دستگاه‌های مرتبط با حوزه کودک تصمیم گرفتند که این رویداد با شعار «آینده را باید ساخت» و طی روزهای ۱۴ تا ۲۰ مهر ماه در تهران و سراسر کشور برگزار شود.

بر همین اساس در دومین جلسه برنامه‌ریزی هفته ملی کودک که روز ۲۴ شهریورماه در کانون برگزار شد، همچنین نام‌های روزهای هفته نیز مورد توافق حاضران قرار گرفت و اعلام شد.

بر این اساس به ترتیب روزهای اول مهرماه روز «کودک، خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی»، ۱۵ مهرماه «کودک، محیط زیست و میراث فرهنگی»، ۱۶ مهرماه (روز جهانی کودک) «کودک، صلح، بازی و نشاط»، ۱۷ مهرماه «کودک، رسانه و ارتباطات»، ۱۸ مهر ماه«کودک، آموزش، سلامت و ایمنی»، ۱۹ مهرماه «کودکان با نیازهای ویژه، فرصت‌های برابر» و۲۰ مهرماه «کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه» نام گرفته است.

در این نشست حامد رهنما دبیر هفته ملی کودک گزارشی از روند برگزاری این نشست‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده ارایه کرد و این برنامه‌ها را فرصتی مناسب برای همفکری و مشارکت همه سازمان‌ها در مسایل مرتبط با کودکان عنوان کرد.

وی تاکید کرد: دبیرخانه دایمی هفته ملی کودک باعث می‌شود تا در طول سال همکاری و هم‌افزایی بین سازمان‌ها تقویت شود.

فاضل نظری- مدیرعامل کانون- نیز در سخنان کوتاهی به رویکردهای هفته ملی کودک اشاره کرد و گفت: قرار است اهمیت دوران کودکی و نقش آن در شکل‌گیری شخصیت کودکان برجسته شود و همه ارکان جامعه نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری پیدا کنند.

او توضیح داد: انتخاب شعار برای هفته ملی کودک جهت‌بخش و تعیین‌کننده مسیر فعالیت‌هاست و شعار «آینده را باید ساخت» نیز با این هدف پیشنهاد شده است که همه بتوانیم برای ساختن جامعه مطلوب تلاش کنیم و این، جز با آموزش کودکان میسر نمی‌شود.

نظری یادآور شد: قرار است ما کودکانی را پرورش دهیم که ۳۰ سال آینده مسئولیت‌های اصلی جامعه را در اختیار بگیرند. این زمان به سرعت می‌گذرد. همان‌طور که کسانی که اکنون نقش‌آفرین هستند ۳۰ سال پیش پشت میزهای مدرسه مشغول تحصیل بودند.

رییس هیات مدیره کانون با یادآوری فیلم خاطره‌انگیز «مشق شب» زنده‌یاد عباس کیارستمی و نگاه منتقدانه آن فیلم‌ساز شهیر به نظام آموزشی، تاکید کرد: متاسفانه به نظر می‌رسد که بسیاری از مشکلات در نظام پرورش و تعلیم کودکان موضوع‌هایی ریشه‌دار و حل نشده از گذشته است. امروز باید به شکلی جدی به سوال‌هایی از این دست پاسخ داد که آیا کودکان ما مهارت‌های زندگی را به خوبی فرا می‌گیرند؟ آیا آن‌ها احترام به قوانین را آموخته‌اند؟ یا به به جای کودکی‌کردن و نشاط تنها باید بر حجم اطلاعات‌شان که البته معلوم نیست تا چه حد مفید است، بیافزایند. این درحالی است که رقابت‌های منفی بین خانواده‌ها برای این تعریف از موفقیت، تنها راه تعالی و رشد کودکان تلقی می‌شود.

در دومین نشست برنامه‌ریزی هفته ملی کودک برخی از نمایندگان دستگاه‌ها به بیان برنامه‌های خود برای برگزاری این رویداد به ویژه در تهران پرداختند.

نمایندگان معاونت‌های زنان و علمی‌فن‌آوری ریاست جمهوری، وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دادگستری، ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، حفاظت از محیط زیست، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان صدا و سیما، تبلیغات اسلامی، بهزیستی کشور، شورای کتاب کودک، سازمان فضایی ایران، جوانان هلال احمر، شرکت ملی پست، شهرداری تهران، آتش‌نشانی تهران، برج میلاد تهران و شرکت توسعه مدیریت راهبردی امین (انارستان) در کنار مسئولان کانون در این نشست حضور داشتند.

كد خبر:42357
منبع خبر:ایسنا
تاريخ خبر:1397/06/26