تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


ایجاد بانک جنین اهدایی در مرکز درمان ناباوری ابن‌سینا


ایجاد بانک جامع جنین اهدایی در کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا

به گزارش ایسنا دکتر فرهاد یغمایی با تاکید بر اینکه انتخاب اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان بر مبنای قانون و مقررات مصوب وزارت بهداشت انجام می‌شود، درباره شرایط لازم برای اهدا و دریافت جنین و روند ارزیابی آن، اظهار کرد: داشتن سلامت متعارف از نظر بیماری‌های داخلی، روانی، عفونی، ژنتیک، زنان و اورولوژی و نیز احراز صلاحیت اخلاقی، از جمله شاخص‌های اصلی انتخاب اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان است. همچنین، مسائل حقوقی در ابتدا به‌دقت بررسی می‌شوند و رعایت دقیق و کامل محرمانگی روند اهدا و ناشناس ماندن اهداکننده و دریافت‌کننده، از اصول مهم این کلینیک است.

وی درباره چگونگی شکل‌گیری بانک جامع جنین اهدایی کشور در این مرکز، گفت: این مرکز نزدیک به دو دهه است که خدمات درمان ناباروری به روش لقاح برون‌تنی (IVF) را به هموطنان ارائه می‌کند و خوشبختانه به دلیل نرخ بالای موفقیت درمان در این مرکز، بسیاری از زوج‌ها  صاحب فرزند می‌شوند و تعدادی جنین فریز شده از روند درمان ایشان در مرکز باقی می‌ماند. بنابراین در نخستین گام برای ایجاد این بانک، زوج‌های دارای جنین فریز شده که حداقل یک فرزند سالم داشتند، برای گفت‌وگو درباره اهدای جنین‌های باقیمانده‌شان به مرکز دعوت شدند.

یغمایی در ادامه افزود: در جلسات گفت‌وگو به همه پرسش‌های اخلاقی و حقوقی این زوج‌ها پاسخ دادیم و پس از ارائه توضیحات کامل و جامع، رضایت‌نامه کتبی و حقوقی اهدای جنین از ایشان گرفته شد و از سوی مرکز تعهد داده شد که مشخصات آنها کاملاً محرمانه بماند. همچنین، زوج‌های داوطلب اهدا براساس پروتکل‌های و راهنمای علمی و به‌روز موجود در دنیا، به‌طور کامل بررسی شدند. بررسی‌های ژنتیکی و در صورت لزوم، تست‌های غربالگری ژنتیکی انجام شد، واحد جنین‌شناسی کیفیت جنین‌ها را ارزیابی کرد و متخصصان نیز، سلامت داوطلبان اهدا را از نظر جسمی و روانی بررسی کردند. پس از اتمام این مراحل، برخی از داوطلبان فاقد شرایط رد شدند و فقط جنین زوج‌هایی که دارای همه شرایط لازم بودند، در بانک جنین ثبت شد.

مسئول کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا خاطر نشان کرد: مهم‌ترین مزیت ایجاد این بانک اطمینان از سلامت روند اهدا و جلوگیری از ورود دلالان و تجاری‌سازی این خدمات درمانی است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در ادامه تصریح کرد: این رویداد یک پیشرفت مهم در روش‌های کمک باروری در کشور به شمار می‌آید و مرکز درمان ناباروی و سقط مکرر ابن سینا، وابسته به پژوهشگاه ابن سینا جهاد دانشگاهی توانسته است با ایجاد بانک جامع جنین‌های اهدایی، مطابق با آخرین پروتکل‌ها و راهنماهای علمی جهان در این زمینه و با رعایت دقیق موازین حقوقی و اخلاقی، خدمت مهمی به زوج‌های نابارور کشور ارائه کند.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا افزود: درمان فوق تخصصی گروهی با داشتن امکانات و تجهیزات منحصر به فرد و کادر علمی متخصص و با تجربه از جمله مزایای این مرکز است و نرخ بالای موفقیت در درمان ناباروری و درمان‌های جایگزین نیز همواره از افتخارات ما بوده است. اکنون نیز توانسته‌ایم با ایجاد این بانک از جنین‌های اهدایی دارای کیفیت بالا که با ارزیابی‌های دقیق و سختگیرانه انتخاب شده‌اند، صف‌های طولانی متقاضیان جنین اهدایی را کاهش دهیم و خدماتی پیشرو و ارزشمند را به ایشان عرضه کنیم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی‌ابن‌سینا، روش درمان ناباروری با توجه به علت ناباروری انتخاب می‌شود و امروزه، شیوه‌های درمان ناباروری طیفی گسترده از روش‌هایی ساده، همچون درمان دارویی و روش‌هایی پیچیده، مانند استفاده از جنین اهدایی را در بر می‌گیرند. استفاده از گامت یا جنین اهدایی از جمله پیچیده‌ترین روش‌های درمان ناباروری است که سال‌ها است در ایران نیز انجام می‌شود.

كد خبر:41682
منبع خبر:ایسنا
تاريخ خبر:1396/12/06