تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


سلامت مدارس درگرو پیوند اولیا ومربیان


خانه و مدرسه زماني مي توانند رسالت آموزشي و تربيتي خاص خود را به نحو مطلوب انجام دهند كه هر يك شناخت تربيتي كافي داشته باشند
خانه و مدرسه دو نهاد تربيتي مهم به شمار مي آيند كه در صدرعوامل تأثيرگذار بر روند رشد و تكامل رفتار و منش نوباوگان جامعه قرار دارند، و مهمترين عامل در تربيت و رشد فكري و اخلاقي، هماهنگي و همسويي نظري و عملي ميان مربيان و خانواده است.
هفته پیوند اولیا ومربیان در حالی نامگذاری شده است که نیاز صد چندانی به برقراری ارتباط تنگاتنگ بین والدین مربیان و دانش آموزان می باشد. ارتباطی که می تواند کمک بزرگی به رشد وتعالی و پیشرفت روزافزون دانش آموزان نماید. والدين و مربيان بايد توجه داشته باشند كه پيوند اوليا و مربيان كانوني حيات‌بخش و سازنده در راستاي ارتباطي مستحكم است.
مهمترين نقش در پرورش و رشد فكري و رواني كودك بر عهده ي اولين نهاد تربيتي است. از سوي ديگر، تا هنگامي كه اهميت ارتباط ميان خانواده و مدرسه براي اوليا روشن نشود، نمي توان آنها را در مسائل آموزشي و پرورشي دانش آموز مشاركت داد.
خانه و مدرسه زماني مي توانند رسالت آموزشي و تربيتي خاص خود را به نحو مطلوب انجام دهند كه هر يك شناخت تربيتي كافي داشته باشند و نقش تربيتي خاص خود را با بصيرت ايفا كنند.انجمن اوليا و مربيان كه درجهت رشد و آگاهي پدران و مادران و دست اندركاران تعليم وتربيت در مدارس گام بر مي دارد، بايد در تعليم و تبيين نقش هاي تربيتي خانه و مدرسه اهتمام ورزد.این تشریک مساعی خانه ومدرسه گامی است بسوی تعالی ورشد بیش از پیش فرزندان وکاستن ازاسترسها واضطراب های فصلی وگاه به گاه آنان در حل و فصل مشکلات پیش روست.از این رو می بایست تلاش گردد این پیوند روز به روز مستحکم تر شده و ارتباط عاطفی خانه ومدرسه محصلین را در بهره برداری از علم ودانش تشویق نماید. با نگاهی به کارنامه تحصیلی دانش آموزانی که این ارتباط کم رنگ وبعضا برقرار نشده است می بینیم که افت تحصیلی و ناراحتیهای روحی و روانی و استرسهای موجود دوبرابر همتایانی است که این ارتباط برقرار شده و از بار منفی آن کاسته شده است.
واضح ومبرهن است که معلمان چون طبيبي براي دانش‌آموزان هستند و والدين نيز با كنترل فرزندان و ارتباط با مدرسه پيوند را با مدرسه هرچه بيشتر كرده و با چنين پيوندي جلوي بسياري از مشكلات و گرفتاري‌ها گرفته خواهد شد.
برکسی پوشیده نیست که خانواده در هر جامعه اي به عنوان زيربناي مستحكم ساخت اجتماعي، عامل اصلي حفظ و حراست از ارزشهاي اخلاقي و اجتماعي است. از اين رو يكي از اهداف انجمن، آموزش به خانواده ها به منظور آشنا ساختن آنان با اصول برخوردهاي تربيتي و نيز ايجاد زمينه هاي لازم براي مشاوره خانواده است كه مي تواند پيش زمينه اي درجهت رشد خانواده ها و همسويي آنان با نظام تربيتي باشد. اگر خانواده در سال هاي نخست زندگي كودكان برخوردهاي صحيح و اصولي با آنان داشته باشند و پيش از ورود به مدرسه، زمينه هاي لازم را براي آشنايي كودك با محيط مدرسه فراهم كند، مشكلات بسياري را از دوش مربيان و معلمان برداشته و زير بناي مستحكم و قابل اعتمادي براي كودك ايجاد مي كنند.
این روش می تواند نسلی سالم وشاداب را پرورش دهد ، نسلی که بدون دغدغه های فکری والدین ومربیان در راهی صحیح وروشن گام برمی دارند وآینده ای سبز درانتظارشان است. به خاطر داشته باشیم که شكوفا شدن استعدادهاي دانش آموزان و كمك به حل مشكلات آن ها، ارتباط تنگاتنگ اوليا و مربيان براي اداره امور فرداي بهتر جامعه توسط مديران لايق را طلب مي كند.
به گزارش ایلنا، اسامی روزهای این هفته شامل دوشنبه 24 مهرماه روز «اولیا و مربیان، مدرسه حسینی»، سه‌شنبه 25 مهرماه روز «اولیا و مربیان، سند تحول بنیادین»، چهارشنبه 26 مهرماه روز «اولیا و مربیان، سلامت جسم و روان» و پنج شنبه 27 مهرماه روز «اولیا و مربیان، فضای مجازی» است.
بر اساس این گزارش؛ جمعه 28 مهر ماه روز «اولیا ومربیان، تعالی معنوی»، شنبه 29 مهر ماه روز « اولیا و مربیان،کارآفرینی» و یکشنبه 30 مهر ماه روز « اولیا و مربیان، یادگیری مدام» نامگذاری شده است.
كد خبر:40889
منبع خبر:دریا نیوز؛ ایلنا
تاريخ خبر:1396/07/19