تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


ممنوعيت كتاب‌های شیعی در مالزی


دولت مالزی انتشار و توزیع ۸ کتاب از جمله کتبی در ارتباط با اعتدال در اسلام و بحث حضرت زینب (س) و امام زمان (عج) را ممنوع کرد
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از ایرنا، دولت مالزی روز چهارشنبه اعلام کرد انتشار ۸ کتاب از جمله 'شکست سکوت: صداهای اعتدال – اسلام در یک دموکراسی قانون اساسی'، 'به سمت اصلاحات حقوق اسلامی'، 'زینب (س) نوه قهرمان پیامبر (ص)' و کتابی در مورد امام زمان (عج) را ممنوع است.
به نوشته تارنمای روزنامه 'نیو استریت تایمز'، وزارت کشور مالزی ادعا کرد این کتاب ها حاوی عناصری است که می تواند به نظم عمومی و منافع عمومی آسیب برساند.
وزارت کشور مالزی اعلام کرد این کتاب ها پس از اینکه متوجه شد برای نظم عمومی مضر هستند و علاوه بر این محورهایی در آن است که می تواند مسلمانان را درهم بشکند و به ایمان آسیب برساند، ممنوع شده است.
'آلوی ابراهیم' مدیرکل وزارت کشور مالزی، گفت که ۲ کتاب دیگر به دلیل توهین به ایمان اسلامی و کشور ممنوع شده است.
فعالان و نویسندگان مالزیایی پس از ممنوعیت کتابی که هدف از آن ترویج اسلام میانه رو است، اعتراض خود را به این اقدام که می تواند نگرانی ها در خصوص محافظه کاری را افزایش دهد، نشان دادند.
به نوشته تارنمای 'فری مالزی تودی'، این کتاب که 'شکست سکوت: صداهای اعتدال – اسلام در یک دموکراسی قانون اساسی' نام دارد مجموعه مقالاتی است که انتشار آن توسط گروهی از مسلمانان مالزی که خواستار ترویج تحمل و مدارای اسلامی هستند، سازماندهی شده است.
ممنوعیت این کتاب توسط 'احمد زاهد حمیدی' وزیر کشور مالزی امضاء شده و وی اعلام کرد چاپ و یا در اختیار داشتن این کتاب تخریب کننده نظم عمومی و همچنین خطر برای افکار عمومی محسوب می شود.
بر اساس این گزارش، هر فردی که این ممنوعیت را در خصوص این کتاب که در سنگاپور چاپ شده است، رعایت نکند محکوم به حبس تا سه سال می شود.
'فری مالزی تودی' نوشت: مالزی به طور معمول کتاب ها، فیلم های سینمایی و آوازهایی که ممکن است حاوی مطالب حساس در مورد مذهب و جنسیت باشد، ممنوع می کند، اما منتقدان بر این باورند که دولت در سال های اخیر سیاست های سختگیرانه تری در این خصوص اعمال کرده است.
کتاب ممنوع شده اخیر مالزی حاصل کار گروهی از دیپلمات ها و کارمندان سابق دولتی در مالزی است که از آنها به عنوان گروه ۲۵ نفره (جی ۲۵) یاد می شود و برخی از مقالات منتشر شده در این کتاب متعلق به اعضای این گروه است.
'چاندرا مظفر' یکی از مولفان این مجموعه، اقدام دولت در ممنوعیت این کتاب را 'دیدگاه مستبدانه در قبال اسلام' عنوان کرد.
'مارینا ماهاتیر' دختر نخست وزیر اسبق مالزی نیز در واکنش به ممنوعیت این کتاب آن را تلاشی برای ساکت کردن منتقدان دولت دانست.
كد خبر:40403
منبع خبر:ایکنا
تاريخ خبر:1396/05/11