تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


نگاهی به فعالیت‌های پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی؛

مرکز جامع آموزش خانواده راه‌اندازی می‌شود


پژوهشکده خانواده هر دو سال یک‌بار یک کنگره آسیب‌شناسی خانواده را برگزار می‌کند و قطب علمی خانواده نیز در این زمینه همکاری دارد
رییس پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی گفت: در کلینیک توان‌بخشی، گروه آموزشی و پژوهشی کودکان با اختلالات ویژه را داریم و قصد داریم ذیل این کلینیک، مرکز جامع آموزش خانواده را راه‌اندازی کنیم. راه‌اندازی دوره دکتری حقوق خانواده نیز از دیگر برنامه‌های آتی پژوهشکده خانواده است.
دکتر محمود حیدری، رییس پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، در رابطه با فعالیت‌های این پژوهشکده گفت: پژوهشکده خانواده در حوزه آموزشی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری دارد و در رشته روان‌شناسی بالینی، گرایش خانواده‌درمانی دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری و در رشته حقوق خانواده، دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت می‌کند.
کلینیک‌های پژوهشکده خانواده
او خاطرنشان کرد: این پژوهشکده دارای دو کلینیک شامل کلینیک خانواده و کودک و کلینیک توان‌بخشی کودکان با اختلالات ویژه است که این کلینیک‌ها محلی برای انجام کارهای پژوهشی و عملی دانشجویان هستند.
فعالیت‌های قطب علمی خانواده
رییس پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی در رابطه با فعالیت‌های پژوهشی این پژوهشکده بیان داشت: حدود 12 سال است که فصلنامه خانواده‌پژوهی را منتشر می‌کنیم. همچنین با تأیید و تصویب وزارت علوم، قطب علمی خانواده در پژوهشکده تشکیل شده است. این قطب متشکل از اعضای هیأت علمی است که در حوزه خانواده فعالیت می‌کنند. قطب علمی خانواده از پروژه‌ها، تحقیقات، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌هایی که در حوزه خانواده انجام می‌شود حمایت می‌کند. از سوی دیگر، پژوهشکده خانواده هر دو سال یک‌بار یک کنگره آسیب‌شناسی خانواده را برگزار می‌کند و قطب علمی خانواده نیز در این زمینه همکاری دارد.
در پژوهشکده خانواده به نقشی که زن در خانواده دارد توجه می‌کنیم
حیدری در رابطه با تفاوت‌های فعالیت‌های پژوهشکده‌ خانواده با سایر مراکز تحقیقاتی و گروه‌های مطالعات زنان گفت: در گروه‌ها و مراکز تحقیقاتی مطالعات زنان بحث زن یا مرد بودن و جنسیت مطرح است اما در پژوهشکده خانواده، جنسیت مطرح نیست بلکه به نقشی که زن در خانواده دارد توجه می‌کنیم. درواقع، وقتی روی زن مطالعه می‌کنیم، او را به‌عنوان عضوی از خانواده اعم از مادر، خواهر، دختر و همسر در نظر می‌گیریم.
مرکز جامع آموزش خانواده راه‌اندازی می‌شود
رییس پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به برنامه‌های آتی این پژوهشکده اظهار داشت: در کلینیک توان‌بخشی، گروه آموزشی و پژوهشی کودکان با اختلالات ویژه را داریم و قصد داریم ذیل این کلینیک، مرکز جامع آموزش خانواده را راه‌اندازی کنیم. راه‌اندازی دوره دکتری حقوق خانواده نیز از دیگر برنامه‌های آتی پژوهشکده خانواده است.
دکتر ماهرو غدیری، دکترای حقوق بین‌الملل و عضو هیأت ‌علمی پژوهشکده خانواده نیز در رابطه با فعالیت‌های پژوهشکده خانواده در حوزه حقوق خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه گفت: پژوهشکده خانواده سال 1380 تأسیس شد. در پژوهشکده از رشته‌های مختلف روان‌شناسی، حقوق و پزشکی اجتماعی اعضای هیأت علمی داریم و همچنین اساتیدی از سایر دانشگاه‌ها با این پژوهشکده همکاری دارند. دلیل این‌که پژوهشکده خانواده به این شکل تشکیل شده این است که مسایل خانواده بین ‌رشته‌ای هستند و ما نمی‌توانیم با تمرکز صرف روی مسایل حقوقی در حوزه خانواده نتیجه بگیریم بلکه باید جنبه‌های دیگر خانواده را نیز در نظر داشته باشیم تا نتایج بهتری حاصل شود.
گروه‌های مطالعاتی پژوهشکده خانواده
عضو هیأت‌علمی پژوهشکده خانواده با اشاره به فعالیت چهار گروه تربیت فرزند، مطالعات بنیادی، مطالعات خانواده با نیازهای ویژه و بهداشت خانواده در پژوهشکده بیان داشت: مطالعات حقوقی زیرمجموعه گروه مطالعات بنیادی قرار می‌گیرد. برخی از طرح‌های پژوهشی از بیرون سفارش داده می‌شود و توسط اعضای حقوقی انجام می‌گیرد. البته، اگر این طرح‌ها با رویکرد بین ‌رشته‌ای باشند، همکاران سایر رشته‌ها نیز در انجام آن‌ها مشارکت می‌کنند. برخی از طرح‌های پژوهشی موظف یا غیرموظف اساتید عضو هیأت علمی نیز در حوزه‌های مورد نیاز با دانشگاه برداشته می‌شود و انجام می‌گیرد.

دروس متفاوت مقطع کارشناسی ارشد حقوق خانواده
غدیری در رابطه با فعالیت‌های آموزشی پژوهشکده در حوزه حقوق خانواده گفت: در سال 85 طرح رشته کارشناسی ارشد حقوق خانواده را ارایه کردیم که همزمان به پژوهشکده خانواده و دانشگاه علوم قضایی مجوز داده شد و از بهمن ماه سال 92 پذیرش دانشجو در این رشته را آغاز کردیم. البته، سیاست ما بر این بوده که ظرفیت پذیرش بالایی نداشته باشیم؛ چون معتقدیم در دوره کارشناسی ارشد بیشتر باید روی کیفیت متمرکز شد. به همین دلیل حداکثر دانشجویی که در یک دوره پذیرش کرده‌ایم، 12 نفر و حداقل 7 نفر بوده است.
ارایه خدمات حقوقی رایگان در حوزه خانواده
عضو هیأت‌علمی پژوهشکده خانواده با اشاره به فعالیت‌ کلینیک‌های پژوهشکده بیان داشت: کلینیکی داریم که در آن به‌طور خاص در حوزه خانواده و کودکان مشاوره روان‌شناسی ارایه می‌شود. در این کلینیک یک واحد حقوقی داریم که بنای آن از سال 85 به‌طور مشترک توسط کرسی حقوق بشر و پژوهشکده خانواده گذاشته شده است. از سراسر ایران می‌توانند با شماره 3 – 22431571 با این واحد تماس بگیرند و از خدمات حقوقی رایگان این کلینیک بهره‌مند شوند. کارشناسان حقوقی این واحد غالباً از دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی ارشد از جمله حقوق خانواده هستند و هر روز از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر وکلای داوطلب به ارایه خدمات حقوقی می‌پردازند.
كد خبر:40295
منبع خبر:مهرخانه
تاريخ خبر:1396/04/26