تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


روح افزا:

سیاسی کردن بحث زنان و خانواده، بزرگترین خیانت به حوزه زنان است


مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده: در حوزه زنان یک نوع نگاه کاملاً غیرمتخصصانه وجود دارد و در انتخابات تب این مقوله بالا می گیرد

به گزارش افکارنیوز، زنان نیمی از بدنه فعال جامعه را در بردارند و نقش آنها در جریانات و رویدادهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، علمی؛ آنقدر مهم است که یکی از مهم ترین شاخص های توسعه یافتگی کشورها به میزان مشارکت زنان آن کشور در عرصه های مختلف بر می گردد. اهمیت میزان مشارکت زنان در مناسبات و رویدادهای سیاسی بسیار با اهمیت است به طوری که یکی از راه های جلب آراء کاندیداهای ریاست جمهوری به نگاه آنها به جامعه زنان، کانون خانواده، آسیب های موجود در این حوزه و همچنین وعده هایی که برای بهبود شرایط فعلی زنان می دهند بر می گردد. اما متأسفانه در هیچ یک از دولت ها ما شاهد یک نگاه کارشناسی و دلسوزانه ببه حوزه زنان نبوده ایم! پایگاه خبری – تحلیلی طنین یاس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، نشستی با حضور " دکتر فرشته روح افزا" کارشناس مسائل زنان را به منظور نشست « بررسی وضعیت زن و خانواده در دولت های پیشین، دولت یازدهم و چشم انداز آینده» برگزار کرد.
زنان شاغل در کنار شوهران بی کار، ظلم مظاعف به زنان است
این کارشناس و فعال حوزه زنان با اشاره به اینکه وقتی در خانواده ای شوهر بی کار باشد، زن مجبور است که شغلی داشته باشد و صبح زود از خانه خارج شده، کودک خردسالش را به مهدکودک بسپارد یا در طول ساعات کاری نگران برگشت فرزندش از مدرسه باشد و ساعت ها بعد از بازگشت او به خانه برگردد!... این برنامه ریزی کارشناسی نشده یک ظلم مضاعف به زنان است  چرا که یک زن نمی تواند از وظایف مادری و از همه مهمترعاطفه همسری و مادری خود دست بکشد و از طرف دیگر مجبور است که وارد حوزه اشتغال شود!
روح افزا تصریح کرد: زمانی اشتغال بانوان مطلوب است که تمام مردانِ دارای زن و فرزند، شاغل باشند در غیر این صورت اشتغال بانوان یک ظلم است و کاری غیرکارشناسانه است. وی، طولانی شدن دوران نامزدی و عقد جوانان را از پیامدهای برنامه های غیرکارشناسانه در حوزه زنان دانست و افزود: وقتی دوران نامزدی با تأخیرات 5 ساله همراه است، -برسر بینیان خانواده، استحکام آن و همچنین جمعیت چه بلایی می آید!- آن وقت مدعی هستند و شعار می دهند که خانم ها ما به نفع شما قدم بر می داریم! در حالی که مرخصی زایمان، حق شیردهی و..را دولت ها برای زنان قائل نشده اند.
ده سال بی مهری به طرح ازدواج آسان
طرح ازدواج آسان ده سال هست که در مجلس تصویب شده است ، اما قدم از قدمی دولت ها برداشته نشده است. روح افزا با اشاره به اینکه جوانان ما بعد از فارغ التحصیل شدن از دوره کارشناسی، مجبور به ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد هستند اما باز هم کار نیست! به گرفتن مدرک دکتری اقدام می کنند  -در حالی که قریب به اتفاق- پول ایاب و ذهاب دانشگاه را از پدر و مادر می گیرد! ... خاطرنشان کرد: تحقیر زن و مرد جوان تا این حد! هیچ برنامه ای وجود ندارد و همه چیز را سر جوانان ریخته ایم؛ مخصوصا در حوزه زنان، آن کسی که شانس تشکیل زندگی و مادری را از دست می دهد؛  زن است که می خواهد ازدواج کرند،  مادر شود،  شغل داشته باشد و .. اما در دولت ها هیچ برنامه ی عملی نداریم! وی در ادامه با بیان اینکه، ما مرتب از دردها می گوییم اما برنامه عملی برای درمان آن نداریم گفت: حتی  سیاست های کلی خانواده که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، از سوی قوه مجریه عملیاتی و از سوی قوه مقننه پیگیری نشده در حالی که اجرای دو بند آن بسیاری از مشکلات حوزه زنان را حل می کند.  

این عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان به تصویب قانون تنظیم خانواده در سال 72 اشاره کرد و گفت: آن زمان نرخ جمعیت ما ½ بود و اصلا نیازی به چنین قانونی نداشتیم و حالا بعد از گذشت 24 سال با رسیدن جمعیت به 0 هنوز این قانون به غلط  در کشور اجرا می شود! قوه مقننه این قانون را لغو نمی کند و وزارت بهداشت بر اساس بودجه وقانون تصویب شده آن را اجرا می کند!  ببینید سر حوزه زنان و خانواده چه مصیبتی وارد می شود! میزان  ناباروری در دختران ما  دو برابر نرخ جهانی است! چه کسی برای این قضیه کار کارشناسی کرده است؟

كد خبر:39819
منبع خبر:طنین یاس
تاريخ خبر:1396/02/16