تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


تا پایان سال 96 اجرا می‌شود؛

راه‌اندازی سامانه الکترونیک ثبت مداخلات طلاق در تمام استان‌ها


این طرح به‌صورت پایلوت در پنج شهر خراسان رضوی اجرا شد و قرار بود تا پایان فروردین ماه نقاط قوت و ضعف آن بررسی شود و در سال 96 به 11 استان کشور توسعه یابد
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی سامانه الکترونیک ثبت مداخلات در 10 استان با بیشترین نرخ طلاق تا سه ماه آینده و راه‌اندازی این سامانه در کل استان‌ها تا پایان سال خبر داد.
به گزارش مهرخانه، اسفندماه امسال اطلاعاتی در مورد سامانه ثبت الکترونیک طلاق از سوی انوشیروان محسنی‌بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور مطرح شد. به گفته او سامانه «ثبت الکترونیکی طلاق» در خراسان رضوی راه‌اندازی شد و به موجب این سامانه، افراد قبل از ورود به دادگاه‌ها و ثبت رسمی دادخواست طلاق و پیش از آن‌که بخواهند وارد چرخه وکلا شوند، از همان ابتدا به چرخه خدمات مددکاری و روانشناسی ورود پیدا می‌کنند و در جهت حل منازعات زناشویی آن‌ها اقدام می‌شود. با این اقدام، استان خراسان رضوی که در سال 93 و 94 سومین استان در افزایش طلاق بود، در سال 95 استان نهم شد. این سامانه در حال حاضر در سه شهر مشهد، زاهدان و اهواز مستقر شده‌ است.
زوجین از طریق سامانه به مراکز مداخله ارجاع می‌شوند
این طرح به‌صورت پایلوت در پنج شهر خراسان رضوی اجرا شد و قرار بود تا پایان فروردین ماه نقاط قوت و ضعف آن بررسی شود و در سال 96 به 11 استان کشور توسعه یابد. به‌منظور بررسی آخرین وضعیت این سامانه به سراغ حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور رفتیم. او در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهرخانه درباره سامانه الکترونیک طلاق تصریح کرد: درباره موضوع مداخله برای کاهش طلاق، اوایل سال 95 اقدامی را با همکاری دادگستری استان خراسان رضوی با عنوان سامانه الکترونیک ثبت مداخلات برای کاهش طلاق شروع کردیم. روند کار این سامانه به این صورت است که مشخصات زوجینی که برای طلاق به دادگستری مراجعه می‌کنند، ثبت می‌شود. سپس از طریق همین سامانه به مراکز مشاوره مورد تأیید سازمان بهزیستی و دادگستری استان ارجاع داده می‌شود. در این مسیر تمام بررسی‌ها و مداخلات کارشناسی در سامانه گزارش و ثبت می‌شود. این موضوع کمک می‌کند که روال ارجاع افراد به مراکز مشاوره با روند بهتری انجام شود و صرفاً به مراکز مورد تأیید ارجاع داده شوند. همچنین تا حدودی مداخلات کاهش طلاق از مداخلات غیرکارشناسی بر حذر می‌کند.
نظارت بهتر بر کار مراکز و ابزاری برای سیاست‌گذاری، از فواید سامانه است
او با اشاره به فواید این سامانه ادامه داد: از طریق این سامانه می‌توان نظارت بهتری بر کار مراکز مداخله داشت؛ به صورتی که هم دادگستری و هم بهزیستی شهرستان می‌توانند بر کار مراکز در شهرستان خود نظارت کنند. در سطوح بالاتر نیز مدیر بهزیستی استان و مدیر دادگستری استان می‌توانند در کار مراکز در سطح استان و همچنین نیروهای ستادی در کار کلیه مراکز در کشور نظارت کنند. حتی این امکان مهیاست که دسترسی مرکزی قطع شود. امنیت این سیستم بارها آزمایش و تأیید شده است. این سامانه می‌تواند هم به‌عنوان یک ابزار کارشناسی در دست کارشناسان، مددکاران و مشاورین روانشناسی که درباره این موضوع کار می‌کنند، هم در دست مدیران به‌عنوان یک ابزار مدیریتی قرار بگیرد که بتوانیم استراتژی‌ها را برای مداخلات و راهبردهای کاهش طلاق، بهتر مشخص کنیم. همچنین در این پرونده‌ها مشخص می‌شود که مهم‌ترین عوامل طلاق چه بوده و چه عوامل خطری باعث ایجاد طلاق شده است تا روی آن‌ها تمرکز بهتری داشته باشیم.
در طرح پایلوت 18 تا 20 زوجین دارای مشکل به سازش رسیده‌اند
مسعودی‌فرید با بیان این‌که این طرح را در فاز اول در خراسان رضوی انجام دادیم، افزود: بررسی‌های اولیه نشان داده که 18 تا 20 درصد زوجینی که از طرف دادگستری به مراکز این سامانه ارجاع داده شده‌اند، در پیگیری 6 ماهه تا یکساله به سازش رسیده‌اند. در مرحله بعدی در 10 استان که سازمان ثبت احوال و شورای انقلاب فرهنگی اعلام کرده‌اند بالاترین نرخ طلاق را دارند، سامانه راه‌اندازی می‌شود. این مرحله طی سه ماه آینده به اجرا می‌رسد. تهران، البرز، اصفهان، فارس، گیلان، مازندران، مرکزی، قم، کرمانشاه، خراسان رضوی و خوزستان (بدون ترتیب) 11 استانی هستند که بالاترین نرخ طلاق را داشتند.
او افزود: در فاز بعدی تا پایان سال 96 در تمامی استان‌های کشور این سامانه راه‌اندازی می‌شود و تمامی مراکز همکار در زمینه کاهش طلاق و مراکز مداخله در کاهش طلاق به این سامانه مجهز و متصل می‌شوند. این روند می‌تواند قدمی بسیار مؤثر هم برای مستندسازی مداخلات طلاق باشد و هم نظارت بهتر و اثربخشی و خروجی بهتری را برای مداخلات به ارمغان داشته باشد. هرچند دائماً تأکید می‌کنیم که یکی از اولویت‌ها باید بر اقدامات پیشگیرانه، آموزش پیش از ازدواج و آموزش زندگی خانواده باشد اما این سامانه هم می‌تواند کمک قابل توجهی به تحکیم بنیان خانواده و کاهش نرخ طلاق در جامعه کند.
قبل از ورود به طرح دعوی، وارد مرحله مداخله می‌شوند
معاون امور اجتماعی بهزیستی درباره صحبت‌های رییس این سازمان با مضمون این‌که افراد قبل از ورود به دادگاه به این سامانه متصل می‌شوند، گفت: منظور این است که زمانی که زوجین برای طلاق به دادگاه مراجعه می‌کنند، دیگر نیازی به تشکیل پرونده طبق روال قبل نیست. در همان ابتدا زوجین را به مراکز مشاوره ارجاع می‌دهند؛ در نتیجه در وادی طرح دعوی قرار نمی‌گیرند. گرچه زوجین دارای مشکل، حتی می‌توانند قبل از مراجعه به دادگاه، از مراکز مختلف سازمان بهزیستی، خط 1480 (صدای مشاور بهزیستی)، مراکز مشاوره حضوری و مراکز مداخله برای کاهش طلاق استفاده کنند. اولویت اصلی ما نیز این است که خانواده‌ها قبل از مراجعه به دادگاه، به مراکز مشاوره و مراکز مداخله برای کاهش طلاق مراجعه کنند. منظور رییس سازمان بهزیستی از بیان این‌که قبل از مراجعه به دادگاه و قرار گرفتن در حلقه وکلا به این سامانه متصل می‌شوند، این است که وارد فرآیند قضایی نمی‌شوند و قبل از آن، ابتدا به مراکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند و سپس اگر نیاز بود، از طریق این مراکز به مراکز قضایی ارجاع داده می‌شوند.
لزوم توجه به اقدامات پیشگیرانه و مداخله‌ای به‌طور هم‌زمان
او با اشاره به تأثیر پیشبرد همزمان سیاست‌ها اظهار کرد: اگر هر دو سیاست پیشگیری و مداخله را در کنار هم جلو ببریم؛ یعنی هم آموزش‌های پیش از ازدواج، آموزش‌های زندگی خانواده و مراکز مشاوره را توسعه دهیم و هم از طرفی مراکز مداخله در کاهش طلاق و سامانه الکترونیکی کاهش طلاق را در استان‌ها توسعه دهیم، مطمئن هستم که به موفقیت‌های بالاتر و درصد سازش بالاتر هم دست خواهیم یافت. درباره سامانه برخی فرآیندها را اصلاح کردیم. به این منظور با همکاران چندین نشست داشتیم و چندین بار این کار مورد ارزیابی و بازنگری قرار گرفته است و اصلاحات کوچکی انجام دادیم. در آخرین ویرایشی که ارائه داده‌ایم کم و کاستی‌های کمتری دیده می‌شود اما به هر حال پایش و ارزشیابی طرح دائماً در حال انجام است. به مرور زمان اگر باز هم نیاز به اصلاحانی داشته باشد، قطعاً آن را بدون فوت وقت انجام خواهیم داد زیرا می‌خواهیم این طرح دائماً به‌روزرسانی شود و اثربخشی لازم را داشته باشد.
دوره‌های پیش از ازدواج را جدی بگیرید
مسعودی‌فرید با تأکید بر اهمیت دوره‌های پیش از ازدواج گفت: نکته مهم این است که افرادی که تصمیم به ازدواج دارند، حتماً در دوره‌های آموزش‌های پیش از ازدواج شرکت کنند و هم خانواده‌ها و هم زوجینی که تصمیم به ازدواج دارند، اطلاعات بیشتری راجع به زندگی مشترک، زندگی زناشویی و زندگی خانوادگی کسب کنند. در این زمینه می‌توانند از مراکز مشاوره و مشاوران استفاده کنند. هرچه ما در این برهه و در سال‌های ابتدایی ازدواج سرمایه‌گذاری کنیم و خانواده‌ها هم برای آموزش و مشاوره فرزندانشان هزینه کنند، قطعاً در ادامه زندگی احتمال مراجعه به قوه قضاییه برای طلاق کاهش می‌یابد و مشکلات کمتری خواهیم داشت.
كد خبر:39601
منبع خبر:مهرخانه
تاريخ خبر:1396/01/21