تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


نتایج سرشماری 1395 اعلام شد


در سرشماری جمعیت تعداد مردان حدود نیم میلیون نفر بیشتر از زنان است
به گزارش مهرخانه، به نقل از ایسنا، امید علی پارسا - رئیس مرکز آمار ایران - در نشست خبری اعلام نتایج کلی سرشماری نفوس و مسکن سال ١٣٩٥ که امروز ٢٣ اسفند برگزار شد، اظهار کرد: کل جمعیت کشور در سال ١٣٩٥ به ٧٩ میلیون و ٩٢٦ هزار و ٢٧٠ رسید که نسبت به سال ١٣٩٠ نزدیک به ٤ میلیون و ٧٧٦ هزار نفر افزایش یافته است.
به گفته رئیس مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، ۴۰ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۴۴۲ مرد در کشور زندگی کرده‌اند که دو میلیون و ۵۹۲ هزار و ۷۷۳ نفر نسبت به سال ۱۳۹۰ افزایش یافته است. تعداد زنان در سال ۱۳۹۵ معادل ۳۹ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۸۲۸ نفر بوده‌اند که نسبت به سال ۱۳۹۰، ۲ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۸۲۸ نفر افزایش یافته‌اند. رئیس مرکز آمار ایران همچنین بیان کرد: نسبت جنسی در سال ١٣٩٥ به ١٠٣ رسیده و یک درصد از سال ١٣٩٠ افزایش یافته است.
رئیس مرکز آمار ایران نرخ باسوادی جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله را در سال ۱۳۹۵ معادل ۹۴.۷ درصد اعلام کرد. این میزان در سال ۱۳۹۰ معادل ۹۲.۴ درصد بوده است. همچنین درصد مردان ۱۰ ساله و بیشتر دارای همسر در سال ۱۳۹۵ معادل ۶۳.۳ درصد بوده است. این گروه در سال ۱۳۹۰، ۶۰ درصد بوده‌اند. درصد مردان ۱۰ ساله و بیشتر هرگز ازدواج نکرده ۳۴.۴ درصد در سال ۱۳۹۵ است که در سال ۱۳۹۰ معادل ۳۸ درصد بوده است. درصد مردان ۱۰ ساله و بیشتر بی‌همسر به دلیل طلاق در سال ۱۳۹۵ معادل ۱.۲ درصد بوده است. درصد این مردان در سال ۱۳۹۰ معادل ۰.۷ درصد است. همچنین درصد زنان ۱۰ ساله و بیشتر دارای همسر در سال ۱۳۹۰ معادل ۶۴.۳ بوده است که در سال ۱۳۹۰ درصد این افراد ۶۱ درصد بوده است. درصد زنان ۱۰ ساله و بیشتر بی‌همسر بر اثر فوت در سال ۱۳۹۵ معادل ۷.۳ درصد بوده است. این گروه در سال ۱۳۹۰ معادل ۷.۴ درصد بود. همچنین درصد زنان ۱۰ ساله و بی‌همسر در اثر طلاق در سال ۱۳۹۵ معادل ۲.۲ درصد بوده است. این گروه در سال ۱۳۹۰ معادل ۱.۴ بوده است.


كد خبر:39463
منبع خبر:مهرخانه
تاريخ خبر:1395/12/23