تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


شنای مختلط دانش‌آموزان؛ ارمغان حقوق‌بشر اروپایی


دادگاه حقوق بشر اروپا در راستای نادیده گرفتن اصل آزادی‌های مذهبی، شنای مختلط را برای دانش‌آموزان مسلمان دختر در سوئیس اجباری کرد.
به نقل از پایگاه خبری «xinhuanet»، دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا دیروز سه‌شنبه، ۲۲ دی در حکم خود اعلام کرد: مقامات سوئیس در رد کردن دادخواست دو دختر مسلمان مبنی بر معافیت حضور در کلاس‌های شنای مختلط، دچار نقض حقوق آزادی اندیشه، وجدان و مذهب نشده است.
این حکم دادگاه در واکنش به شکایت یک خانواده ترکیه‌ای ـ سوئیسی علیه کلاس‌های مختلط شنای مدرسه صادر شد.
در حکم دادگاه آمده است: جدیت مقامات عمومی برای اجبار دختران دانش‌آموز به حضور در کلاس‌های مختلط شنای مدرسه به‌طور قطع دخالت در آزادی اعتقادات خانواده‌هاست اما این دخالت به نام مصلحت فرزندان و با هدف ادغام اجتماعی موفق، براساس عادات و سنت‌های محلی در سیستم آموزشی قابل توجیه است!
دادگاه اروپا همچنین در حکم خود گفته است که هدف از این اقدام مقامات سوئیس، حمایت از دانش‌آموزان از هر گونه محرومیت اجتماعی است!
این دادگاه تصریح کرد: مقامات سوئیس هیچ برنامه‌ای برای صدور مجوز در پوشیدن بورکینی یا لباس شنای اسلامی و عدم حضور پسران در کلاس‌های شنای دختران به بهانه‌های مذهبی ندارد.
این حکم دادگاه حقوق بشر اروپا که به طور آشکار در جهت نقض آزادی اقلیت‌های مذهبی (به طور خاص مسلمانان) است، به بهانه جانبداری از حق مسئولین کشور سوئیس در اولویت بخشیدن به تحقق کامل به اصطلاح «برنامه آموزشی مدارس و کمک به ادغام موفقیت‌آمیز کودکان در جامعه»، صادر شد.
البته، قضات دادگاه حقوق بشر اروپا به این حقیقت که حکم اخیر اصل آزادی‌های مذهبی را زیر سوال می‌برد، اذعان کردند اما در عین حال مدعی شدند که تصمیم ایشان ناقض این اصل نخواهد بود!
در ماه جولای ۲۰۱۰ مقامات آموزشی سوئیس دو خانواده مسلمان را که از شرکت دخترانشان در کلاس‌های شنای مختلط ممانعت کرده بودند، به مبلغ ۱۴۰۰ یورو جریمه کرد.
 
كد خبر:38979
منبع خبر:ایکنا
تاريخ خبر:1395/10/22