تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


تهدید جدی «آلودگی هوا و سر و صدا» برای زنان باردار


سر و صدای ترافیک و تنفس در هوای آلوده، زنان باردار را تهدید می‌کند و خطر ابتلا به بیماری «پره‌اکلامپسی» چند برابر می‌شود.
به گزارش خبرنگار گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، تازه‌ترین مطالعات محققان دانمارکی نشان داده است، مادران بارداری که در نزدیکی جاده اصلی زندگی می‌کنند و به طور منظم در معرض سر و صدای ناشی از ترافیک قرار دارند و یا در هوای آلوده نفس می‌کشند، بیش از دیگر مادران باردار در خطر ابتلا به پره‌اکلامپسی قرار دارند.
 
پره‌اکلامپسی یکی از علت‌های مهم مرگ و میر مادران باردار است؛ این عارضه بعد از هفته بیستم بارداری رخ می‌دهد و معمولاً با فشار خون بالا تشخیص داده می‌شود.
 
مطالعات بر روی 73 هزار خانم باردار نشان می‌دهد، سر و صدای ترافیک، میزان استرس را افزایش می‌دهد و آنهایی که در نزدیکی‌ جاده‌های اصلی و شلوغ زندگی می‌کنند بسیار بیشتر به پره‌اکلامپسی مبتلا می‌شوند.
 
محققان باور دارند، مواد سمی ناشی از وسایل نقلیه و سر و صدای ترافیک جاده در نزدیکی مادر باردار سطح استرس و التهابی که منجر به افزایش فشار خون می‌شود را بیشتر می‌کند.
 
پره‌اکلامپسی معمولاً در نیمه دوم حاملگی رخ می‌دهد و بروز نشانه‌هایی هم‌چون فشار خون بالا، تورم در پا، صورت و دست‌ها، سردردهای شدید، مشکلات بینایی و درد در زیر دنده‌ها از علائم آن است.  سالانه 500 نوزاد در انگلیس در اثر این بیماری از دست می‌روند.
كد خبر:38867
منبع خبر:فارس
تاريخ خبر:1395/10/18