تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


ضرورت انجام ماموگرافی غربالگری در زنان 40 تا 70 سال


خانم های بین سنین 40 تا 70 سال باید برای تشخیص به موقع سرطان و تغییرات ایجاد شده در بافت پستان هر یک تا دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند.
 رئیس کمیته تصویربرداری بیماری ها در انجمن رادیولوژی ایران گفت: خانم های بین سنین 40 تا 70 سال باید برای تشخیص به موقع سرطان و تغییرات ایجاد شده در بافت پستان هر یک تا دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی انجمن رادیولوژی ایران؛ معصومه گیتی افزود: پستان دارای بافت نرمی است ضرورت انجام ماموگرافی غربالگری در زنان 40 تا 70 سالکه بسیاری از تغییرات مرضی در آن را تنها به کمک ماموگرافی می توان تشخیص داد و از جزییات دقیق بافت پستان آگاه شد.
 
وی گفت: ماموگرافی جزییات بافت پستان را به وضوح نشان می‌دهد به گونه ای که می توان علائم و اختلالاتی را که در پستان ایجاد شده است به موقع تشخیص داد و این موضوع کمک بسزایی در تشخیص به موقع سرطان در مراحل اولیه می کند، به همین دلیل به خانم ها توصیه می شود بین 40 تا 70 سالگی حداقل هر دو سال یکبار تصویربرداری از بافت سینه را انجام دهند.
 
رئیس کمیته تصویربرداری بیماری های زنان و پستان انجمن رادیولوژی ایران افزود: انجام ماموگرافی به دختران جوان توصیه نمی شود زیرا در سنین جوانی و دوران باروری و تکثیر سلول های پستان، بافت غددی پستان بسیار متراکم است و به همین دلیل ماموگرافی تصویر واضح و کاربردی را نشان نخواهد داد و از طرفی حساسیت به اشعه در جوانان بیشتر است به همین دلیل نیازی نیست جوانان مورد ماموگرافی سالانه قرار بگیرند.
 
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ترس برخی از خانم ها نسبت به ماموگرافی گفت: در هنگام تصویربرداری ماموگرافی بافت پستان ها تا حدی فشرده می شود تا ضخامت بافت کم شده، نیاز به تابش اشعه و مدت تابش اشعه کاهش یافته و همپوشانی نسوج کم شده در نتیجه وضوح تصویر افزایش یابد؛ این فشردگی ممکن است برای بعضی خانم ها کمی درد آور باشد اما به دلیل اینکه فشردن تنها برای چند ثانیه انجام می شود این درد آزار دهنده نخواهد بود.
 
 گیتی با بیان اینکه هر جلسه ماموگرافی 5 تا 10 دقیقه به طول می انجامد افزود: توضیحات کافی توسط تکنیسین ماموگرافی و آگاهی زنان نسبت به هدف انجام ماموگرافی موجب کاهش درد در آن ها می شود.
 
این متخصص رادیولوژی همچنین درباره عوارض اشعه ماموگرافی گفت: ماموگرافی یک روش تشخیصی است که به تشخیص سرطان در مراحل اولیه و درمان به موقع منجر می شود، بنابراین مضرات این اشعه در برابر فوائد آن ناچیز است و این در حالی است که ما روزانه در برابر تشعشعات مضر بسیاری قرار داریم.
 
 
 
كد خبر:38802
منبع خبر: خبرگزاری صدا و سیما ب
تاريخ خبر:1395/10/13