تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


اصلانی تبیین کرد:

ساختار معیوب و از دست رفتن‌ زمان‌ طلایی ازدواج و فرزندآوری


تمام زمان‌های طلایی برای ازدواج و فرزندآوری ویژه زنان از سوی ساختارهای معیوب اجتماعی مورد هجمه قرار گرفته است.
رئیس بسیج جامعه زنان کشور فرآیند جذب و گزینش بانوان در مشاغل مختلف را نیازمند بازنگری دانست و گفت: تمام زمان‌های طلایی برای ازدواج و فرزندآوری ویژه زنان از سوی ساختارهای معیوب اجتماعی مورد هجمه قرار گرفته است.
 
مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، به ساختارها و عوامل اجتماعی که به حوزه زنان و خانواده آسیب وارد می‌کنند اشاره و عنوان کرد: یکی از ساختارهایی که در کشور ما بومی سازی نشد و جنبه فراگیری پیدا کرده فرآیند جذب و استخدام بانوان بود که در برخی موارد به حوزه زن و خانواده آسیب وارد کرده است.
 
وی با تأکید بر ضرورت بهره‌مندی جامعه از استعدادها و توانمندی‌های بانوان اظهار کرد: لازمه این امر تعریف و پیش بینی ساز و کارهای مرتبط است که از جمله آن‌ها می‌توان به نظام گزینش و استخدام اشاره کرد.
 
بازنگری در گزینش‌های شغلی بانوان
 
اصلانی فرآیند جذب و گزینش بانوان در مشاغل مختلف را نیازمند بازنگری دانست و گفت: گزینش و استخدام باید منعطف و سازگار با شرایط افراد مختلف جامعه باشد به نحوی که برای بانوان از استخدام‌های نیمه وقت و یا دور کاری پروژه‌ای استفاده شود به نحوی که هم امنیت شغلی لحاظ شود و هم تمام وقت بانوان به امور کاری خارج از منزل اختصاص نیابد.
 
رئیس بسیج جامعه زنان کشور با بیان اینکه برای دختران و زنان در تحصیلات دبیرستانی و یا دانشگاهی هیچ گونه امتیازی برای ازدواج آسان و تشکیل خانواده وجود ندارد عنوان کرد: سیستم‌های آموزش رسمی باید مطابق با فطرت انسانی شکل گیرد چرا که فرد با زوجیت به تکامل می‌رسد و این وظیفه نهادهای مختلف است که در برنامه‌ریزی‌های خود ساز و کارهای به زوجیت رسیدن افراد را به نوبه توان و استعدادهای خود ایجاد کنند.
 
وی ادامه داد: سیستم‌های استخدامی، آموزشی و نظام‌های مختلف باید محور فعالیت خود را به زوجیت رسیدن آسان و به هنگام افراد لحاظ کنند در صورتی که بسیاری از ساختارهای اجتماعی امروز برای ایفای نقش‌های خانوادگی زنان ایجاد دردسر می‌کند.
 
نحوه حضور مادران در محیط کار و دانشگاه از انعطاف برخوردار نیست
 
اصلانی با اشاره به اینکه روانشناسان معتقد هستند که فرزند تا سه سال باید به صورت مستقیم با مادر در ارتباط باشد گفت: یکی از ساختارهای آسیب‌زای اجتماعی نحوه حضور مادران در محیط کار و دانشگاه است که از انعطاف لازم برخوردار نیست.
 
وی در ادامه افزود: تمام زمان‌های طلایی برای ازدواج و فرزندآوری ویژه زنان از سوی ساختارهای معیوب اجتماعی مورد هجمه قرار گرفته است و افراد تبدیل به انسان‌هایی ماشینی شده‌اند که در خدمت صنعت و پیشرفت قرار گرفته‌اند.
 
رئیس بسیج جامعه زنان کشور سیستم‌های مهدکودک را نیز دچار نقص دانست و گفت: مهدکودک امروز بجای کمک به فرآیند تربیت و آموزش به نهاد جایگزین خانواده تبدیل و کارکردهای خانواده به نهادهای مدنی سپرده شده است. در صورتی که کودک برای رشدی توانمند و مستقل که بتواند آینده درخشانی داشته باشد نیاز به مساعدت و حمایت خانواده دارد.
 
قوانینی که اجرایی نمی‌شوند
 
اصلانی با اشاره به اینکه در برخی موارد قانون‌های حمایتی خوبی برای فعالیت‌های اجتماعی به نحوی که به زندگی خانوادگی آنان صدمه‌ای وارد نشود وجود دارد اما به مرحله عمل نمی‌رسد تصریح کرد: مطالبات عمومی و مردمی باید در این زمینه افزایش یابد تا قوانین به مرحله عمل برسد.
 
رئیس بسیج جامعه زنان کشور از نخبگان و رسانه‌ها خواست که در این زمینه مطالبه جدی تری داشته باشند تا دستگاه‌های نظارتی به نحو مطلوب تری به ایفای وظایف خود بپردازند.
 
وی ایجاد یک گفتمان جدید و مطالبه سراسری برای اجرایی شدن قوانین حمایتی مرتبط با زنان و خانواده را یک ضرورت دانست و گفت: اگر این اتفاق رخ ندهد در آینده‌ای نزدیک دچار مشکلات روحی و روانی در خانواده و از هم گسیختگی و از بین رفتن کارکردهای خانواده خواهیم بود.
كد خبر:38797
منبع خبر:ایکنا
تاريخ خبر:1395/10/13