تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
پيام معرفت > استفتائات > قطع رابطه با كسي كه مسيحي شده يا به ديگر اديان باطله گرويده به عنوان نهي از منكر چه صورت دارد و اگر
نسخه چاپي


قطع رابطه با كسي كه مسيحي شده يا به ديگر اديان باطله گرويده به عنوان نهي از منكر چه صورت دارد و اگر اين شخص فاميل باشد چگونه است؟ و اساساً زن در برابر چنين شوهري و شوهر در برابر چنين زني و فرزندان آن ها چه تكليفي دارند؟
آيت الله العظمي خامنه اي : اگر نهي از منكر متوقف بر قطع رابطه باشد لازم است و در صورت ارتداد زوج يا زوجه نسبت به ملي بودن يا فطري بودن فروع و احكام مختلفي دارد.
آيت الله العظمي فاضل لنكراني : اگر در توبه او تأثير داشته باشد واجب است. فرقي نمي كند اگر يكي از زوجين ارتداد پيدا كند تحت شرايطي عقد آنها باطل مي شود و بايد طبق احكام ارتداد احد زوجين عمل شود.
آيت الله العظمي صافي گلپايگاني : اگر واقعاً از اسلام برگشته و مسيحي شده مرتد است و احكام ارتداد بر او جاري است و چنانچه مرتد نشود بايد با او قطع رابطه كنند و مرد بايد از چنين زني جدا شود و زن هم بايد از چنين شوهري جدا شود و محتاج به طلاق هم نيست.
آيت الله العظمي بهجت : با مرتد مطلقاً بايد قطع رابطه كرد، و در مورد زن يا شوهر به احكام خاص آنها در رساله بايد رجوع كرد.
آيت الله العظمي مكارم شيرازي : در صورتي كه راه نهي از منكر قطع رابطه باشد اين كار لازم است و هر گاه زن يا مرد گرايش به مسيحيت يا مانند آن پيدا كنند عقد آنها خود به خود باطل مي شود ولي احتياط آن است كه صيغه طلاق را هم جاري كنند.
آيت الله العظمي سيستاني : اگر نشود او را هدايت كرد قطع رابطه اشكال ندارد و اگر خوف تأثير منفي باشد بايد قطع شود و اگر زن شوهرش كافر شود بايد از او جدا شود و همچنين به عكس و اين مسئله تفصيلي دارد كه در رساله ذكر شده است.
آيت الله العظمي تبريزي : بر ديگران و فاميل ها و بستگان واجب است او را امر به معروف كنند و استنابه كنند و او را به اسلام برگردانند هر چند حد از او ساقط نمي شود و احكام مرتد را به رساله عمليه رجوع كنيد. شرعاً كساني كه يكي از پدر و مادرشان مسلمان بوده اند اگر از اسلام برگردند مرتد فطري محسوب مي شود كه اگر مرد مرتد شود زن او بدون طلاق فوراً بايد جدا شود و عدّه وفات نگه دارد و اموالش به وراث مسلمانش منتقل مي شود و قتل او جايز است و اگر احتمال هدايت نيست بايد با او قطع رابطه كرد.